Коли ми говоримо про гроші та фінанси, нам часто не приходить на думку обговорювати ці теми з дітьми та підлітками. Вони ж ще маленькі та нічого не розуміють! Проте, я із впевненістю можу сказати, що кишенькові гроші для дітей - це початок формування фінансової грамотності та незалежності.
> Щоб навчити дітей фінансової відповідальності, почніть із порівняно молодшого віку. Наприклад, із 4–5 років, даючи їм змогу управляти невеликою сумою грошей для покупок або заохочуючи їх збирати кишенькові гроші за виконання певних обов’язків.
Певно, нині немає підлітка без кишенькових грошей. Такий вік чудова нагода впровадити планування витрат. Наприклад, окрім грошей на обід чи прогулянку, виділяйте також і суму для засобів особистої гігієни та особистого користування. Це допоможе виховати самостійність та уявлення про економіку. Тобто дитині доведеться планувати свої витрати, а не «спускати» все на комп’ютерні ігри, смаколики в буфеті чи гульки.
> Розмовляйте з дітьми про те, як вони можуть витрачати та накопичувати гроші та як це впливає на їхнє майбутнє. Поясніть для чого потрібні накопичення, фінансові інвестиції, та покупки в перспективу, на дитячому рівні. Наприклад, покупка якісних дитячих меблів чи одягу, гаджетів. Навчіть накопичувати кошти для досягнення цільової покупки.
Починаючи із 13-тирічного віку, задовольніть інтерес у перших заробітках. Розкажіть про законні способи отримання коштів, наприклад оплачувані завдання від батьків, написання текстів (копірайтинг), ІТ фріланс для початківців.
> Пам'ятайте, що сума має зростати щороку в певний день, про який дитина знає. Сума не має раптово змінюватись чи залежати від бажань дитини. Тобто мова йде про чітку домовленість між двома людьми.
Основні рекомендації, як навчити дитину фінансовій грамотності:
- Головне правило – вільна витрата. Тому грошей має бути небагато. Так діти зможуть засвоїти наслідки своїх імпульсивних витрат.
- Регулярна виплата. Тому формуйте таку суму, яка буде комфортною для регулярного забезпечення. Оберіть найбільш зручний інтервал, наприклад 1 раз на тиждень/місяць.
- Кишенькові гроші не мають залежати від поведінки дитини. Не збільшувати та не зменшувати суму через гарну / негарну поведінку. Інакше дитина не зможе довгостроково планувати.
- Не змушуйте її купувати на ці кошти щось для побуту або щось необхідне, давайте змогу обирати. Для нагальних потреб можуть бути додаткові «бюджетні» кошти.
- Домовленість між усіма дорослими стосовно цих коштів. Ніяких додаткових бабусиних коштів. Ок, якщо це на свято. Ок, якщо підзаробив у сусіда за адекватну ціну.
- Дитина не має задовольняти побутові потреби за ці кошти, тобто ті, які повинні задовольняти батьки. Адже ви, як батьки, зобов'язані забезпечувати своїх дітей всім необхідним.
0 Коментарі